Wchodzisz do kawiarni i tracisz głowę, nieznane pozycje, dziwne nazwy. Ten słowniczek jest dla Ciebie!
Dziś kilka słów i wyjaśnień najczęściej spotykanych pozycji w kawiarnianych menu. Miłej lektury.
Espresso
To najmniejszy a jednocześnie uznawany za najbardziej esencjonalny z naparów kawowych. Jest on też podstawą do wielu napojów mlecznych i drinków na bazie kawy. Z zasady ma mocny, esencjonalny smak, zamyka się w ok. 20 ml naparu. Do jego przyrządzenia używa się ziaren o stopniu wypalenia od średniego do ciemnego.
Espresso jest zwyczajowo podawane ze szklaneczką wody do przepłukania ust przed wypiciem samej kawy, aby lepiej poczuć jej smak. Warto też wiedzieć, że mimo utartych stereotypów espresso wcale nie jest najbogatsze w kofeinę. Przez wzgląd na małą ilość przyjmowanego na raz naparu kofeiny jest w nim niewiele, aczkolwiek intensywność w smaku pozwala nam odczuć tzw. kopa.

Doppio
Pytanie o tę pozycję w kawiarni trafia się chyba najczęściej. Odpowiedź jest jednak banalna, gdyż jest to po prostu podwójne espresso. W wielu kawiarniach funkcjonuje zamiast pojedynczego. Jak można się domyśleć to mniej więcej dwukrotność zwykłego espresso czyli ok. 40 ml.
Doppio macchiato
Kawa będąca kompromisem dla osób które lubią wypić kawę na „jeden łyk” ale pragną, by była z mlekiem. Jest to nic innego jak podwójne espresso z odrobiną mleka. Można również spotkać wersję pojedynczego espresso z mlekiem. Napar nie przekracza objętością filiżanki od espresso.
Cappuccino
Czas na klasyka kawiarnianego. Cóż bowiem innego zamawia się gdy menu w lokalu jest dla nas problemem? Cappucino! Przygotowuje się je na bazie pojedynczego espresso, do którego dolewane jest mleko spienione za pomocą dyszy. Klasyczna receptura mówi, że napój powinien się zamknąć w pojemności 120-150 ml i mieć jednolitą konsystencję. W tym momencie obalamy mit jakoby cappuccino od latte różniła wielka chmura piany na górze. O nie! Różnica między tymi kawami wynika jedynie z proporcji mleka do kawy.
Americano
Americano a nie americana czy kawa po amerykańsku. Z Ameryką ma tyle wspólnego, że Włosi wymyślili ją dla amerykańskich turystów przyzwyczajonych do kawy czarnej w większym rozmiarze. Sposób przygotowania tego napoju ewoluował przez laty i finalnie znajdziemy tyle przepisów co lokali. Jest to jednak zawsze kawa czarna a zmienia się jedynie proporcja wody do kawy, od 40 ml (czyli proporcji 1:1) aż do 300 ml.
Latte macchiato
Napój kawowy w którym sama kawa zawiera się w niewielkiej ilości. Uwielbiany przez ludzi przez wzgląd na trzy warstwy (mleko, kawa, pianka). Latte macchiato wiedzie prym w wielu sieciowych kawiarniach często z dodatkiem syropów smakowych.

Latte
Kolejna pozycja mleczna oparta na proporcjach. W tym wypadku pojedyncze espresso dopełnione jest około 230 ml mleka aczkolwiek jak zawsze można spotkać kawiarnie gdzie mleka będzie jeszcze więcej. Obowiązkowo mleko musi być dobrze spienione, na jednolitą emulsję.

Flat white
Kawa która swój początek w Australii choć i tu są kłótnie czy aby nie z Nowej Zelandii. Jedno jest jednak pewne, podbiła rynek konsumentów kawy. W jej skład wchodzi podwójne espresso dopełnione mlekiem. Cały napój docelowo powinien się zamknąć w ok 120 ml. Napój ten łączy intensywność podwójnego espresso z kremowością mleka.
Affogato
Trochę kawa, trochę deser. Na gałkę lodów (czasem dwie lub więcej) wylewamy espresso (lub doppio). Jak można się domyśleć, pod wpływem temperatury lody się rozpuszczając zmieniają temperaturę i konsystencję kawy. Klasycznie podawane z lodami śmietankowymi, waniliowymi lub czekoladowymi, aczkolwiek zdarzają się wariację z lodami o bardziej tropikalnych smakach.

Przelew
Ogólna nazwa dla wszelkich kaw czarnych przygotowywanych metodami przelewowymi (drip, chemex, batchbrew). Kawy te charakteryzują się zdecydowanie większą ilością kofeiny ale subtelniejszą konsystencją i smakiem niż espresso a nawet americano. Użycie kaw o jaśniejszym stopniu wypału sprawia, że spotkamy w nich dużo owocowych nut oraz zauważalną kwasowość.

Cold brew
W przeciwieństwie do reszty wspomnianych napojów akurat cold brew nie przyrządza się ciepłą ale zimną wodą. Mamy tu do czynienia z tzw. maceracją w zimnej wodzie. Zmieloną kawę zanurza się w zbiorniku z zimną wodą i zostawia nawet na 24h w ciemnym miejscu. Uzyskujemy lekki w smaku napar o wręcz herbacianej konsystencji i kolorze ale z zachowaniem kawowego smaku. Przez wiele lat uważano, że cold brew zawiera zdecydowanie więcej kofeiny aczkolwiek ostatnie badania w tej kwestii stwierdzają, że jest jej mniej więcej tyle co w kubku kawy przelewowej.
Zdarza się, że w kawiarniach pod szyldem cold brew funkcjonują po prostu napoje podawane na zimno. W tym wypadku możemy się spotkać z cold brew z herbaty czy cascary ale też z kawą zaparzoną na ciepło którą następnie schłodzono.
(masz ochotę na domowe cold brew? Zacznij tutaj: http://blog.cafeport.pl/jak-zrobic-cold-brew-czy-kupic-od-etno-cafe/)
Cascara
Cascara to susz z owoców kawowca czyli de facto pozostałość po wyłuskaniu pestki czyli tego co my znamy pod nazwą ziarna kawy. Nazwę swoją przyjął od hiszpańskiego określenia łupinki. Przyrządzany na ciepło aczkolwiek podawany zarówno w wersji ciepłej jak i zimnej. Smak cascary uzależniony jest od odmiany i kraju pochodzenia drzewka kawowca i oscyluje miedzy smakami herbaty brzoskwiniowej aż po kompot wigilijny.
Tonic espresso
Hit wakacyjny w wielu lokalach. Jest to nic innego jak połączenie tonicu, na który wylewane jest espresso. Mamy tym samym połączenie goryczkowo – słodkiego napoju o musującej konsystencji z kremowym i wyrazistym espresso.
Nitro Cold brew
Nitro Cold Brew, cold brew z azotem. Pomysł zaskakujący ale dający genialne efekty. Wymaga jednak posiadania sprzętu jak w pubie. Azot bowiem wtłacza się do kegu z kawą podobnie jak podczas nalewania piwa. Można rzec, że azot jest wciskany w strukturę cold brew, dzięki czemu uzyskujemy aksamitną konsystencję i kremowe body. Ponadto często udaje się dzięki tej metodzie odkryć nieznane wcześniej smaki kawy, od wytrawnych nut brandy, aż po tropikalny sznyt marakuji i ananasów.
To co wybierzesz następnym razem w kawiarni ? 🙂
A może jednak wolisz wypić kawę w domu? W naszych artykułach przeczytasz jak łatwo zostać domowym baristą!:

Czołem, jestem Aga. Na co dzień baristka w jednym z poznańskich barów kawowych. Zafascynowana tematyką cuppingów, sensoryką i obróbką kawy. Prywatnie równie wielka fanka fotografii i tatuażu. Staram się przedstawiać kawowy świat w sposób przystępny dla każdego kawopijcy.
Aga @Krukavvka