Kawiarka – jak wybrać odpowiednią?

Kawiarki ceramiczne włoskiej marki AnCap. Kolorowe, solidne, odpowiednie na indukcję.

Myśląc o aromatycznym espresso, większość z nas oczyma wyobraźni widzi kawę przygotowaną w nowoczesnym ekspresie ciśnieniowym o mocy kilkunastu barów. Jednak nie wszyscy mają możliwość zakupu zaawansowanego (i drogiego) urządzenia do parzenia kawy. Idealnym i optymalnym rozwiązaniem, które zapewni zarówno doskonały smak, jak i aromat kawy, jest kawiarka. Dzięki niej nie zaparzymy wprawdzie klasycznego włoskiego espresso z gęstą cremą, ale uzyskany napar może być do niego bardzo podobny.

Kawiarka to bardzo proste, genialne w działaniu, a jednocześnie niedrogie urządzenie do parzenia naprawdę wyśmienitej kawy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele marek, modeli, rodzajów, kolorów i wielkości kawiarek. Każdy z pewnością znajdzie w tym gąszczu odpowiednią dla siebie. Ale którą wybrać? Pomożemy Wam w podjęciu decyzji.

Najpierw jednak poznajmy bliżej historię powstania tego zaparzacza do kawy:

Za wynalazcę kawiarki (która znana jest także pod nazwą moka lub kafetiera) uznaje się Włocha Alfonso Bialetti’ego. Na pomysł jej stworzenia wpadł obserwując swoją żonę podczas…prania. W trakcie ługowania bielizny piana piorąca unosiła się w górę i właśnie ten proces zainspirował Bialetti’ego do stworzenia znanej dziś na całym świecie kawiarki.

Początki kawiarki sięgają 1933 roku. Do ogólnoświatowego sukcesu zaparzacza przyczynił się syn wynalazcy – Renato. To on był autorem telewizyjnej kampanii marketingowej w latach 50. XX w., co było wówczas raczej rzadkością. Wymyślił też logo – wizerunek pociesznego wąsacza, które do dziś widnieje na produktach Bialetti. Mały człowieczek podnosi rękę z wyciągniętym w górę palcem, co oznacza – „jedno espresso poproszę”! 🙂

Kawiarki Bialetti opatrzone charakterystycznym logo.
Kawiarki Bialetti opatrzone charakterystycznym logo.

Kluczową rolę w promocji odegrał także grecki ambasador marki – Aristotelis Onasis, który wspomógł początkującego przedsiębiorcę… Dziś Bialetti sprzedaje rocznie milion sztuk kawiarek!

Pierwszy model kawiarki zbudowany był z aluminium. Dzisiaj kupimy także wersje ze stali szlachetnej i ceramiczne. Kawiarki mają różną wielkość, kolory i kształty. Są przystosowane do kuchenek gazowych, elektrycznych, płyt ceramicznych i indukcyjnych, są także modele elektryczne – można je zabrać w podróż bez obaw, że nie mamy dostępu do kuchenki. Duża wygoda.

Zapytacie którą kawiarkę wybrać? Podpowiadamy!

Po pierwsze – jakość!

Marka, a co za tym idzie jakość kawiarki ma duże znaczenie, jeśli chcemy uzyskać czarny jak smoła, energetyczny napój, który będzie doskonały jakościowo. Porządna kawiarka będzie trwała i posłuży nam przez lata, nawet mimo codziennej eksploatacji jej elementy nie ulegną zniszczeniu. Do wyboru mamy kawiarki ceramiczne, stalowe oraz aluminiowe. Wiele osób nie uznaje aluminiowych kawiarek ze względu na ich nie do końca zbadany wpływ na zdrowie. Świetnym rozwiązaniem są dla nich kawiarki ceramiczne, które są nie tylko pozbawione aluminiowych elementów, ale również praktyczne i niezwykle…ładne 🙂

Nie dajcie się skusić tanim, chińskim podróbkom kawiarek, które znajdziecie w marketach. Nie są one trwałe, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Warto wydać trochę więcej i w zamian mieć naprawdę porządne i eleganckie urządzenie, które będzie ozdobą kuchni przez wiele lat. Ceny włoskich kawiarek marek takich, jak Bialetti, GAT, czy AnCap zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych i jest to wydatek, który na pewno się opłaci.

Znajdziecie naprawdę szeroki wybór włoskich kawiarek – od tych najbardziej klasycznych:

Kawiarka Bialetti Moka Express
Kawiarka Bialetti Moka Express

Po fantazyjne kształty i kolory:

Kolorowa kawiarka Fiammetta
Kolorowa kawiarka Fiammetta

Oraz kawiarki z ceramicznym dzbankiem w białym kolorze lub z barwnym deseniem:

Kawiarka ceramiczna AnCap Egeo
Kawiarka ceramiczna AnCap Egeo
Kawiarka AnCap Nicole Bianca
Kawiarka AnCap Nicole Bianca

Po drugie – wielkość jednak ma znaczenie!

Wybierając kawiarkę warto zastanowić się – ile osób będzie z niej piło kawę. Najczęściej. Jeżeli z reguły tylko jedna-dwie osoby piją poranną kawę zaparzoną w kawiarce, nie ma potrzeby kupowania zbyt dużego urządzenia. Jest to o tyle ważna kwestia, że każda kawiarka wyposażona jest w sitko na zmieloną kawę i to sitko powinno być całkowicie wypełnione kawą, jeżeli chcemy uzyskać odpowiedni napar. Jeżeli więc kupimy dużą kawiarkę – np. 10 tz, a będziemy chcieli zaparzyć jedno espresso… efekt będzie daleki od oczekiwań.. a już na pewno daleki od tego, co Włosi zwykli nazywać espresso 😉

Opakowanie czy też opis każdej kawiarki powinien zawierać informację o jej pojemności: podaną w ml lub w tz (czyli z włoskiego tazza – filiżanka) albo cups (z angielskiego filiżanka). Przyjmujemy, że jedna filiżanka to około 50 ml. Najbardziej popularnym rozmiarem kawiarki jest 3 tz albo 4 tz, czyli takie, których pojemność to 150-200 ml. Należy pamiętać, że podana pojemność dotyczy wlewanej do kawiarki czystej wody. W trakcie parzenia kawy – część wody wyparuje, część zostanie ‘wchłonięta’ przez zmielone ziarno, odrobina w końcu zostanie na dnie dolnego zbiornika… ale bez obaw – pomimo nie za dużej objętości kawa będzie naprawdę mocna i intensywna. Dla niektórych jest to minus, ale ratunkiem jest dolanie gorącej wody, dzięki czemu z espresso uzyskamy łagodniejsze w odczuciu americano.

I tak na przykład: sitko kawiarki o pojemności 2tz (czyli około 100 ml) zmieści w sobie około 13 gramów zmielonej kawy. Kawiarka 3tz-4tz pomieści około 16-20 gramów kawy, a do kawiarki 6tz wsypiecie aż 32 gramy zmielonej kawy.

Kawiarki Bialetti na indukcję wykonane ze stali szlachetnej. Niby podobne, a każda inna! :) od lewej rozmiar 2tz, 4tz i 6tz.
Kawiarki Bialetti na indukcję wykonane ze stali szlachetnej. Niby podobne, a każda inna! 🙂 od lewej rozmiar 2tz, 4tz i 6tz.

Po trzecie – źródło ciepła!

O co chodzi z tym ciepłem? Oczywiście o Waszą kuchenkę. Duże znaczenie ma to, czy używacie kuchenki gazowej, elektrycznej, czy też z płytą indukcyjną. O ile na dwóch pierwszych działa zdecydowana większość kawiarek, o tyle w przypadku indukcji musicie uważnie zapoznać się z opisem kawiarki. Wybierzcie tę, której dolny zbiornik na wodę wykonany jest ze stali nierdzewnej, a jej rozmiar to co najmniej 3 tz (około 150 ml) – mniejszych modeli płyta indukcyjna może po prostu ‘nie wyczuć’. A w naszym sklepie cafeport.pl skorzystajcie z prostego filtru, dzięki któremu od razu znajdziecie kawiarki odpowiednie na indukcję.

Najłatwiej jest zatem wybrać mokkę na kuchenkę gazową i elektryczną. Wyzwanie stawia przed nami dopiero płyta indukcyjna. Ale bez obaw – dostępny jest szeroki wybór kawiarek na indukcję, więc z pewnością znajdziecie właściwą.

Klasyczna włoska kawiarka na kuchence gazowej.
Klasyczna włoska kawiarka na kuchence gazowej.
Kawiarka z dolnym zbiornikiem ze stali nierdzewnej. Idealna na indukcję.
Kawiarka AnCap z dolnym zbiornikiem ze stali nierdzewnej. Idealna na indukcję.

Po czwarte – niech będzie ładnie!

Pewnie nie myśleliście, że zakup kawiarki jest taki trudny?;) a jednak! Jeżeli chcemy być zadowoleni z nowego nabytku, musimy poświęcić chwilę na znalezienie naszego ideału:)

Wybraliście markę, wielkość i rodzaj kawiarki. Czas na model. Nie zapominajmy, że kawiarka oprócz tego, że ma parzyć najlepszą kawę, ma być także ozdobą naszej kuchni. Zastanówcie się więc, jaka kawiarka najlepiej pasować będzie do Waszej kuchni i do Was. Wszak parzenie kawy musi być przyjemnością! Dostępnych jest wiele modeli – różne wzory i kolory, wersje klasyczne i bardzo nowoczesne.

Coraz większą popularnością cieszą się ceramiczne kawiarki z fantazyjnymi, kolorowymi wzorami. W zestawie z filiżankami tworzą komplet, który znakomicie będzie się prezentował na co dzień i w czasie niedzielnego obiadu z rodziną.

Porcelanowa kawiarka AnCap Contrade Italiane z filiżankami.
Porcelanowa kawiarka AnCap Contrade Italiane z filiżankami.
Porcelanowa kawiarka AnCap Contrade Italiane z filiżankami.
Porcelanowa kawiarka AnCap Contrade Italiane z filiżankami.

Wybierając kawiarkę warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz:

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiać zaczęły się kawiarki, które jednocześnie mogą służyć za dzbanek na zaparzoną kawę. Co to oznacza? Tyle, że po zaparzeniu kawy na kuchence zostawiamy dolny zbiornik, od którego odczepiamy ceramiczną górę, którą zabieramy ze sobą i stawiamy na stole. Prawda, że wygodne? Bardzo praktyczne.

W naszym sklepie cafeport.pl znajdziecie dwa modele kawiarek z odczepianym ceramicznym dzbankiem. Są to kawiarki Aerolatte z aluminiowym dolnym zbiornikiem (nie próbujcie używać na płycie indukcyjnej – nie zadziała) oraz włoskie kawiarki AnCap.

Od lewej ceramiczna kawiarka Aerolatte oraz AnCap.
Od lewej ceramiczna kawiarka Aerolatte oraz AnCap.

Kawiarki AnCap wersji a-porter, czyli ze zdejmowanym górnym dzbankiem działają tak: po zdjęciu ceramicznego dzbanka pozostaje nam dolny zbiornik z takim oto sterczącym elementem widocznym na zdjęciu poniżej. To właśnie przez niego woda trafia od spodu do ceramicznego dzbanka. Bez obaw – kawiarka jest tak skonstruowana, że kawa się nie wyleje…

Kawiarka AnCap w całości i rozłożona - po zdjęciu dzbanka dolny zbiornik widoczny na drugim planie.
Kawiarka AnCap w całości i rozłożona – po zdjęciu dzbanka dolny zbiornik widoczny na drugim planie.

Kawiarka Aerolatte zbudowana jest zupełnie inaczej. Tutaj porcelanowy dzbanek stawiamy na aluminiowym dolnym zbiorniku i kawa wlewa się do niego od góry tą zagiętą widoczną na zdjęciu rurką. Pomysłowe rozwiązanie:

Kawiarka Aerolatte w całości oraz w dwóch częściach: porcelanowy dzbanek i aluminiowy spód.
Kawiarka Aerolatte w całości oraz w dwóch częściach: porcelanowy dzbanek i aluminiowy spód.

Wybraliście już kawiarkę dla siebie?

Teraz jeszcze tylko odpowiednia kawa – najlepiej oczywiście, jeżeli będzie to kawa ziarnista zmielona tuż przed parzeniem – i już możemy delektować się aromatycznym naparem w domowym zaciszu. Nie musimy kupować drogich ekspresów ciśnieniowych, aby o poranku budził nas zapach najlepszej kawy.

A jak wybrać najlepszą kawę do kawiarki i jak zaparzyć ją, aby za każdym razem otrzymać idealny napar – o tym przeczytacie w jednym z artykułów Agnieszki – „Włoska kawa w Twojej kuchni! Zaparz ją w kawiarce”. Polecamy lekturę!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

One Reply to “Kawiarka – jak wybrać odpowiednią?”

  1. Dawniej nie bardzo rozumiałem fenomen kawiarki. Kiedyś jednak znajoma zrobiła mi kawę z kawiarki ze spienionym mlekiem i wtedy zrozumiałem czemu wszyscy tak bardzo się nią zachwycają. Rzeczywiście jest bardzo smaczna.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.