Kawiarka czy ekspres ciśnieniowy? Co jest lepsze do parzenia kawy?

Takiego zestawienia jeszcze nie czytałeś.

Wiesz dlaczego?

Bo z góry mam faworyta, którego gorąco polecam każdemu (z drobnymi wyjątkami). I to prawdopodobnie co innego niż myślisz. 🙂

Ale od początku.

Czy Ty też zaczynałeś od fusiastej, smolistej kawy zalewanej wrzątkiem? No to witaj w klubie…

Pewnie po jakimś czasie (jak już picie kawy weszło Ci w krew, a dławienie się fusami przestało bawić), pomyślałeś, że chcesz spróbować porządnej kawy.

Większość ludzi na fali zniechęcenia do własnoręcznego parzenia ląduje po drugiej stronie barykady… i kupuje ekspres ciśnieniowy.

Nie dziwię się.

Ekspres ciśnieniowy ma bombowe zalety, których nie można zlekceważyć…

O czym mowa?

Ekspres ciśnieniowy jest banalny w obsłudze. Serio. W wielu przypadkach wystarczy wcisnąć jeden przycisk, żeby po kilku chwilach mieć perfekcyjnie zaparzoną kawę. Zero wysiłku, nerwów i zmarnowanego czasu. Nie musisz się nawet znać na parzeniu kawy, żeby dostać perfekcyjne espresso.

Ale to nie wszystko!

Ekspres ciśnieniowy Jura
Ekspres ciśnieniowy Jura

Ekspres ciśnieniowy gwarantuje powtarzalność smaku kawy. Nigdy więcej nie będziesz się zastanawiać, ile nasypać kawy, bo maszyna zdecyduje za Ciebie! Ty tylko wybierasz, jaką kawę chcesz mieć. Resztą zajmie się technologia. Czysta magia.

I ostatnia wisienka na trocie — w przeciwieństwie do kawiarki w jednym urządzeniu masz: młynek, urządzenie do parzenia kawy i spieniania mleka.

Najlepsze, że parzenie zajmuje mniej niż kilka minut (nie musisz za każdym razem myć ekspresu), więc od razu możesz wrócić do swoich zajęć. Genialna opcja dla wiecznie zajętych i zabieganych ludzi, którzy nie chcą, żeby cokolwiek wybijało ich z codziennego ciągu wykonywanych zadań.

I tutaj następuje zwrot akcji.

Teraz pokażę Ci wady tego rozwiązania i zniszczę błędne przekonania, które masz w głowie na temat kawiarki.

Zacznijmy od dwóch największych wad ekspresu ciśnieniowego

  1. Rozmiar
  • Tak jest, jeśli masz niewielkich rozmiarów kuchnię, to zapomnij o zakupie tego urządzenia. Ekspres potrafi zająć nawet pół blatu. Koszmar dla tych, którzy w kuchni oprócz parzenia kawy też gotują.
  1. Cena
  • Jeśli chcesz się cieszyć automatycznie parzoną kawą, musisz mieć w portfelu przynajmniej 1500 zł. Niektórzy mówią, że nie ma co kupować sprzętu poniżej 2000 zł! To mała fortuna, szczególnie jeśli zaczynasz swoją przygodę z kawą…
Ekspres kolbowy.
Ekspres kolbowy.

Jak ma się do tego kawiarka?

Po użyciu bez problemu schowasz ją nawet do małej szuflady.

A jak to wychodzi cenowo?

Dobre kawiarki zaczynają się już od około 100 zł. Dobrze widzisz — 20 razy taniej od ekspresu ciśnieniowego!

Teraz pewnie sobie myślisz:

„Dobrze, dobrze… wszystko pięknie, ładnie, ale kawiarkę trzeba za każdym razem myć, samemu sypać kawę i pilnować, żeby się nic nie przypaliło. Człowiek się przy tym męczy i brudzi. A w ekspresie ciśnieniowym – pyk i gotowe”.

Obalmy te mity od końca

Czy widziałeś kiedyś ekspres ciśnieniowy od środka?

Każdy, kto miał kiedyś z tym do czynienia, wie, ile pracy trzeba włożyć, żeby go umyć. Co prawda, nie robisz tego zbyt często…

Jednak jak już się tym zajmujesz, to poświęcasz na to kilka razy więcej czasu niż na pojedyncze przepłukanie kawiarki.

To tak jak ze sprzątaniem w domu. Można myć naczynia, przecierać kurze i odkładać ubrania od razu z ręki i mieć przez cały czas czysto w domu. Można też ignorować temat, aż uzbiera się tyle brudu, żeby ogarnąć to za jednym razem. Problem w tym, że takie sprzątanie zajmuje grubo ponad godzinę…

Ja jestem fanką opcji numer 1, ale niech każdy zdecyduje za siebie.

Klasyczna kawiarka Bialetti
Klasyczna kawiarka Bialetti

Parzenie kawy w kawiarce redukuje stres…

W ekspresie ciśnieniowym błyskawicznie zaparzysz kawę — bez wysiłku i jakiejkolwiek wiedzy o kawie. Po prostu wciskasz przycisk i gotowe! Maszyna sama wyda Ci aromatyczną kawę.  Opcja idealna dla osób, które ciągle gdzieś się spieszą i nie chcą tego zmieniać.

Jednak ci, którzy w ciągu dnia chcą być naprawdę efektywni, powinni na poważnie rozważyć zakup kawiarki.

Wiesz co robi tenisistka Serena Williams przed pierwszym serwisem? Odbija piłkę dokładnie pięć razy. A przed drugim — dwa.

Dziwactwo?

Okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda.

Badania pokazują, że rytuały — czyli czynności, które automatycznie powtarzamy przed ważnym wydarzeniem, obniżają stres, łagodzą poczucie lęku i pomagają efektywniej wykonać zadanie.

Co to ma wspólnego z kawiarką?

Parzenie kawy może stać się Twoim rytuałem.

Tak, parzenie kawy w kawiarce zajmuje czas, wymaga wysiłku i zaangażowania.

Jednak gdy robisz to regularnie, to po jakimś czasie, tworzy Ci się z tego nawyk. Rutyna, która nie wymaga od Ciebie ani wysiłku, ani specjalnego skupienia.

Wręcz odwrotnie.

Znam masę osób, które całkowicie oczyszczają swoją głowę, podczas przygotowania kawy. Ten rytuał pozwala im zwolnić, pomyśleć i się zrelaksować. Nawet tak banalna czynność sprawia, że czują się mniej zestresowani i bardziej przygotowani do kolejnych zadań.

Szkoda nie skorzystać z tego sposobu!

Twoje pięć minut przy filiżance aromatycznej kawy...
Twoje pięć minut przy filiżance aromatycznej kawy…

Czy nie lepiej wydać więcej i kupić ekspres ciśnieniowy, który będzie służyć przez lata?

„Im bardziej nowoczesny i droższy sprzęt, tym dłużej będzie działać” to częste i fałszywe przekonanie, które mamy w głowie.

Ekspresy ciśnieniowe przypominają nowoczesne samochody. Znajdziesz w nich masę elektroniki.

Jaki w tym problem?

Wystarczy, że jeden kabelek się poluzuje, żeby cały sprzęt trzeba było oddać do naprawy. I tak zostaniesz bez kawy przynajmniej na kilka dni, jeśli nie tygodni…

Kawiarki można porównać do dawnych aut. Mechanizm działania jest zabójczo prosty, dzięki czemu rzadziej ulega awarii. Po prostu nie ma tam co się popsuć.

W kawiarce może co najwyżej zniszczy się uszczelka, którą bez problemu wymienisz w kilka minut.

Podsumowanie — co lepiej wybrać?

Werdykt jest jednogłośny.

Jeśli nie masz w ciągu dnia 15 minut, żeby zrelaksować się przy filiżance ulubionej kawy, a jednocześnie masz w portfelu wolne 2000 zł, to ekspres ciśnieniowy będzie dla Ciebie opcją idealną.

W pozostałych przypadkach zdecyduj się na kawiarkę.

Zapłacisz nawet 20 razy mniej, dostaniesz równie dobrą kawę, a gdy parzenie stanie się nawykiem, samo będzie redukować Twój stres.

Nie wiesz, jaką kawiarkę wybrać? Tutaj znajdziesz podpowiedzi:

Kawiarka – jak wybrać odpowiednią?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.