Jaka kawa jest najlepsza? Kawa włoska czy z polskiej palarni?

Wiele osób uważa, że jeżeli kawa, to tylko z włoskiej palarni. Jak espresso, to czarne jak smoła, typowo włoskie. Najlepsza kawa? Oczywiście włoska! Skąd to przekonanie?

Czy włoska kawa jest najlepsza?

Przekonanie o tym, że kawa włoska jest najlepsza wynika przede wszystkim z faktu, że nigdzie tak, jak we Włoszech nie jest rozwinięta kultura picia kawy. Dla Włocha kawa jest tak naturalna, jak dla nas ziemniaki na niedzielny obiad 😉 i nie chodzi tu tylko o czarny napój, ale także o jego celebrację – spotkania w gronie przyjaciół przy kawiarnianym stoliku… 

To we Włoszech w 1933 roku Bialetti wyprodukował pierwszą na świecie kawiarkę, dzięki której w końcu można było zaparzyć aromatyczne espresso w domu, a nie tylko w kawiarni. Swoją drogą ‘espresso’ to także nazwa, która wywodzi się z Włoch. Podobnie jak i inne rodzaje parzonej kawy…

A czy włoska kawa jest najlepsza? To chyba trochę tak, jak z oknami w dachu… Veluxy? A przecież to tylko nazwa producenta… ale skoro wszyscy powtarzają ‘włoskie espresso’, włoska kawa, itp.. to przyzwyczailiśmy się do myśli, że jak kawa, to tylko włoska.

I tak oto w głowach wielu z nas krąży myśl – jak kawa, to tylko Lavazza!

Polska palarnia kawy

Ale może i tu sprawdzi się powiedzenie ‘cudze chwalicie, swojego nie znacie’?

Może warto dać szansę polskiej palarni, która udowadnia, że nie tylko w słonecznej Italii wiedzą, jak wypalać i podawać dobrą kawę?

Polska palarnia kawy Etno Cafe powstała w 2012 roku i już od prawie 10 lat wypala niezłe ziarno! Sami jej założyciele mówią, że pomysł zrodził się trochę z przypadku. I jak to czasami bywa – wypalił! 🙂 Zaczęło się od współpracy ze studentem z Etiopii, który nie był ‘tylko studentem’, ale też prowadził biznes w swoim kraju. To dzięki niemu założyciele polskiej palarni poznali plantatorów kawy i mogli sprawdzić jak uprawiane są kawowce, w jaki sposób zbierane, obrabiane, pakowane ziarno. Jednym słowem – kawę, którą sprzedają znają praktycznie od sadzonki.

Kawa Italian Roast – w czerwcu kupisz w promocyjnej cenie! 🙂

Zaczęło się od kawy w ziarnach i nie wiadomo na czym się skończy! W tej chwili oprócz kawy ziarnistej w Etno Cafe możesz kupić także kawę gotową do picia – prosto z buteleczki. Mały łyczek i całkiem sporo dawka kofeiny już działa, abyś Ty mógł działać!

Etno Cafe – polska palarnia kawy z zasadami

Dlaczego wybieramy Etno Cafe? Oczywiście powód najważniejszy to dobre ziarno! Palarnia Etno udowadnia, że kawa jakości premium wcale nie musi kosztować majątek i nie musisz chować jej tylko na święta. Jeżeli masz ochotę na coś innego, niż kawa z marketowej półki, warto sięgnąć właśnie po Etno.

Etno Cafe to także przesympatyczni ludzi. Kilka lat temu, na początku naszej kawowej biznesowej drogi spotkaliśmy Marcina Rusnarczyka odpowiedzialnego za opracowywanie strategii sprzedaży i wprowadzanie nowych produktów pod marką Etno Cafe i Wroasters. Marcin jest także autorem książki „Sekrety kawy. Poradnik dla amatorów i profesjonalistów” i tak się składa, że mamy nawet egzemplarz z jego autografem 🙂 Przy okazji okazało się, że Marcin nieraz jadał w naszym Motelu & Bistro S3, więc ta współpraca nie mogła się nie udać. Tak oto marka Etno na stałe zagościła na naszych wirtualnych półkach cafeport.pl i w magazynie.

[A może Ty też chciałbyś nas spotkać, zjeść z nami obiad i pogadać o kawie? Wpadnij po drodze z północy na południe, albo w drodze powrotnej 😉 zapraszamy serdecznie! Tutaj nas znajdziesz: https://motels3.pl/ ]

Dlaczego warto wybrać Etno Cafe?

Ale wracając do meritum. Za co kochamy Etno Cafe? A mówiłam już o Krzysztofie Szkutniku? Jego też poznaliśmy na Festiwalu Kawy w Kołobrzegu. To prawdziwy wypalacz! Wypalacz kawy, czyli roaster, a nawet więcej – head roaster! Jeden z 5 polskich ekspertów z tytułem Q Arabica Grader. Co to znaczy? A to temat na inny artykuł, ale sam fakt – być jednym z pięciu o czymś świadczy! 😉
I ten właśnie Krzysztof to także niesamowity człowiek. Wystarczyła chwila i już rozmawialiśmy jak dobrzy znajomi. Naprawdę fajni ci ludzie z Etno 🙂

Kiedy spotyka się tak otwartych ludzi, pełnych pasji, zapału, wiedzy o tym, co robią i po co to robią, człowiek mimowolnie nasiąka ich entuzjazmem. Kawowym entuzjazmem.

Zaraz po powrocie z Kołobrzegu zamówiliśmy kilka kilogramów kawy Etno Cafe, a rok później wróciliśmy z Kołobrzegu z kartonem buteleczek Cold Brew.. co to jest Cold Brew? O tym w następnym wpisie. Obiecuję! Lato nadchodzi, więc na pewno będzie o Cold Brew głośno i nie sposób przejść obok niej obojętnie. Albo raczej – nie ma sensu przechodzić obojętnie obok czegoś, co przyniesie prawdziwe orzeźwienie i jeszcze doda powera do życia na urlopie, czy w pracy! 😉

Wróćmy do sedna, bo nigdy się nie dowiesz, dlaczego warto sięgnąć po kawę Etno Cafe…

Kawa z Etno Cafe – doskonały wybór do ekspresu i kawiarki

Kawa ziarnista Etno Cafe będzie dobrym wyborem, jeżeli szukasz kawy do ekspresu przelewowego, ciśnieniowego, albo kolbowego, kawiarki, lub french pressa. Etno Cafe to kawa segmentu premium i 100% Arabica. Dlaczego napisałam ‘ziarnista’? Bo taką właśnie sprzedaje polska palarnia – aby na dłużej zachowała świeżość, a zatem także smak i aromat. Poleca kawę w ziarnach, a nie zmieloną.

Czy to problem? Tylko jeżeli nie masz młynka, albo ekspresu, który zmieli kawę za Ciebie. Ale spokojnie. W przystępnej cenie możesz znaleźć praktyczny ręczny młynek, dzięki któremu, co rano w Twoim domu rozchodzić się będzie zapach świeżo zmielonego ziarna. Kto tego doświadczył ten wie, że czasami sam ten zapach działa jak filiżanka espresso!

Dlaczego niby Etno Cafe jest lepsze niż tak lubiana Lavazza?

Duże, znane marki to tzw. kawy przemysłowe. Te kawy są palone szybko, w bardzo dużych ilościach. Wszak muszą trafić na bardzo wiele marketowych półek na całym świecie. Nie ma możliwości, żeby tak masowo traktowane ziarna były dopieszczone na każdym etapie ich obróbki.

Palarnia rzemieślnicza, czy inaczej palarnia kraftowa nie wypala jednorazowo tak dużej ilości kawy, więc nasz wypalacz Krzysztof (o którym była mowa wyżej) i inni roasterzy mogą naprawdę zadbać o każde ziarenko. Ich zadaniem jest nie dopuścić, aby choć jedno ziarno zostało zielone, albo spalone. Dbają o to, by w każdej paczce Twojej kawy ziarenka były idealnie wypieczone, abyś Ty mógł się cieszyć naprawdę dobrą kawą. W paczce nie znajdziesz żadnych defektów. Założycie Etno Cafe nie po to współpracują z plantatorami z Etiopii, aby przywozić od nich nadgniłe, niedojrzałe, czy po prostu niedobre ziarno. Mają kontrolę nad każdym etapem produkcji kawy, która ostatecznie znajdzie się w Twojej paczce. 

W rzemieślniczej palarni kawy ziarna nie są spalone. Nie ma potrzeby, aby mocny wypał krył jakieś defekty, bo ich nie ma! Wobec czego w paczce znajdziesz jaśniej palone ziarna (od tych marketowych), które mają znacznie bogatszy profil smakowy, więcej słodyczy i mniej goryczy. A wszystko po to, byś mógł odkrywać różnorodne smaki. Bo kawa wbrew pozorom to nie po prostu kawa. Te niepozorne ziarna oprócz ładunku kofeiny mają do zaoferowania znacznie, znacznie więcej! A co dokładnie?

Jaką kawę wybrać z oferty Etno Cafe?

Sprawdź jakie smaki odkryjesz w poszczególnych rodzajach kaw Etno Cafe:

Jaka kawa do ekspresu?

Jeżeli szukasz kawy do espresso zacznij od:

Italian Roast. Dla fanów czarnej kawy to po prostu must have! Mieszanka ciemniej wypalonych ziaren o intensywnym smaku i aromacie. W smaku odkryjesz czekoladę deserową, orzechy i karmel. A jeżeli ich nie poczujesz? To i tak masz pewność, że pijesz dobrą kawę! Italian Roast to najbardziej klasyczna z kaw do espresso o najmniejszej kwasowości. Świetna do parzenia w kawiarce i ekspresie ciśnieniowym. Dobrze smakuje zarówno z mlekiem, jak i bez.

Na popołudniowe espresso polecam Abyssinian Highland – jedną z najbardziej zbalansowanych kaw Etno Cafe. W smaku przeważa deserowa czekolada, a kwasowości dodają słodkie owoce. Idealna z mlekiem i bez. Najlepsza z kawiarki! (Chcesz poznać przepis na idealną kawę z kawiarki? Znajdziesz go tutaj: http://blog.cafeport.pl/zaparz-kawe-w-kawiarce/ )

Intercontinental to propozycja dla tych, którzy nie boją się odrobiny kwasowości w filiżance. Ale spokojnie – dosłownie odrobiny! W smaku skrywa się słodycz orzechów i odświeżająca kwasowość owoców pestkowych.

Na koniec Fusion – kawa, którą Etno Cafe nazywa ich najwyższej jakości blendem (blend, czyli mieszanka kaw z różnych regionów). Ma bogatszy i żywszy smak – ni to kwiatowy, migdałowy, trochę cytrusowy, nieco czekoladowy… ale wbrew obawom – pomimo ziaren Yirgacheffe z Etiopii kawa nie jest byt kwaśna! Polecana przez Etno do klasycznego espresso i americano, do kaw z kawiarki i ekspresu.

Jaka kawa do ekspresu przelewowego?

A jeżeli nie boisz się kwasowości w kawie i masz ochotę trochę zaszaleć, to spróbuj tych kaw polecanych do metod przelewowych i espresso:

Yellow Bourbon – kiedy zaparzysz ją jako espresso w ekspresie ciśnieniowym będzie nieco kwaskowata. Jeżeli dodasz do niej wody (americano), kwasowość zniknie. Czary mary! 🙂 trochę więcej kwasowości? Bardzo proszę – zaparz ją w ekspresie przelewowym. Jedna kawa, wiele twarzy 😉

Yirgacheffe przywodzi na myśl czarną herbatę z cytryną i cukrem.. ale jak to? To mam pić herbatę, czy kawę? Jeżeli zaparzysz klasyczne espresso wyczujesz kwasowość etiopskich ziaren. Podobnie, w przypadku parzenia w kawiarce. Będzie intensywnie! Ale jeżeli do kawy dodasz trochę gorącej wody – zrobisz sobie americano – kwasowość będzie mniejsza. Od Ciebie zależy jak będziesz ją pić.

Indonesia Mandheling to kawa o aromacie gryczanego miodu i suszonej śliwki. Etno Cafe poleca ją przede wszystkim jako americano, a nie klasyczne epresso. Warto spróbować jej z przelewowego ekspresu!

Guatemala Huehuetenango – niech Cię nie wystraszy nazwa! Na szczęście nie musisz umieć jej wymówić 😉 Zaparz tę kawę w ekspresie przelewowym albo french pressie – wyjdzie idealna. To znaczy jaka? Owocowa, z większą kwasowością niż pozostałe kawy Etno Cafe. To propozycja dla tych, którzy lubią klasyczny smak, ale mają ochotę na kawowe eksperymenty. Ekspres ciśnieniowy i automatyczny wydobędą z ziaren przyjemną owocową kwasowość…

I w końcu najbardziej owocowa kawa – Colombia Medellin. Jeżeli tylko masz odwagę – zaparz ją w ekspresie ciśnieniowym! Intensywnie kwasowo-owocowe espresso to niezapomniane wrażenie! Możesz je ‘podrasować’ odrobiną mleka.
Zbyt kwaśne? No to przelej! Z ekspresu przelewowego otrzymasz łagodniejszy napar, do którego nie będziesz musiał dolewać mleka 😉

Czy warto sięgnąć po kawy Etno Cafe?

I tak oto poznałeś wszystkie kawy z oferty Etno Cafe. Czy warto ich spróbować? My mówimy – zdecydowanie tak! A jeżeli Ty masz wątpliwości i nie lubisz przepłacać, zaryzykuj właśnie dzisiaj. W czerwcu Etno Cafe to nasza palarnia miesiąca. A kawa Italian Roast jest w promocyjnej cenie. Więc kiedy, jak nie teraz?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.