Odpowiednie zmielenie ma duże znaczenie!

O co chodzi z tym mieleniem? Pewnie nie raz w duchu lub i na głos o to pytaliście… Co więcej, pewnie zastanawia Was czemu niemal w każdym moim tekście znajdziecie zdjęcie ze wskazaniem grubości przemiału. Jeżeli wśród Was jest ktoś komu nie robi to różnicy, albo kupuje już zmieloną kawę, to zdecydowanie musi przeczytać ten tekst do końca!

Mielenie kawy ma znaczenie z kilku względów i w kilku kontekstach. Po pierwsze najlepsza jest kawa świeżo mielona. Proces ten sam w sobie daje przynajmniej 50% jakości do finalnego naparu. Ziarna kawowca mają bowiem niebywałe własności pochłaniania wody i zapachów. Wcześniej zmielona i często też źle przechowywana kawa błyskawicznie przesiąknie zapachami z szafki i oczekiwanego smaku i aromatu to już w niej nie będzie.

A jeśli nie nasiąknie zapachami z kuchni to już na pewno zwietrzeje a to też nie wróży dobrego naparu. Po drugie skąd masz wiedzieć jakiej jakości było ziarno które przemielono i włożono do paczki? Trochę dowiesz się po kolorze ale nic ponadto. Nie trzeba być specjalistą by odróżnić, że ziarna z dziurami i połamane to nie jest najlepszy surowiec. A zapewniam Was w wielu paczkach sklepowych taki znajdziecie. O gorszym nawet nie wspomnę.

Jeżeli czujecie się przekonani tą argumentacją to pora na kolejny krok – grubość mielenia. Ogólna zasada mówi, że im dłuższej ma trwać parzenie kawy tym frakcje ziaren powinny być większe. Grubsze drobinki kawy potrzebują więcej czasu aby wysycić wodę swoim smakiem. Z tego powodu kawę we frenchpressie przygotowuje się nawet 6 minut. Jeśli jednak do parzenia w tym urządzeniu użyjecie drobnego mielenia jak chociażby do kawiarki to smaki poczynając od owocowych, kwasowych nut szybko się uwolnią, po nich zaś wysycać się będzie gorycz i ziemistość. Nie jest to mile widziany proces.

Różne stopnie mielenia ziaren w zależności od metody parzenia.
Różne stopnie mielenia ziaren w zależności od metody parzenia.

Na zdjęciach zestawiłam obok siebie różne rodzaje zmielonych ziaren. Zdecydowanie lepiej widać różnice w wielkościach drobin w zależności od metody. Mam nadzieję, że będzie to dla Was pomocne. Pamiętajcie, że wskazane mielenia pod określone metody są punktem wyjściowym. W zależności od stopnia palenia ich kruchość może być odmienna co przełoży się na zmiany w ustawieniach młynka.

Poniżej zdjęcia zmielonej kawy w kolejności od najdrobniejszego stopnia mielenia do najgrubszego – w zależności od wyboru metody parzenia kawy:

Kawa zmielona pod espresso
Kawa zmielona pod espresso
Kawa zmielona do kawiarki
Kawa zmielona do kawiarki
Kawa zmielona do Aeropressu
Kawa zmielona do Aeropressu
Kawa zmielona do Drippera
Kawa zmielona do Drippera
Kawa zmielona do Chemexu
Kawa zmielona do Chemexu
Kawa zmielona do French Pressu
Kawa zmielona do French Pressu

Mam nadzieje, że przekonałam Was do rozważań na temat mielenia kawy w domu. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem młynka zadajcie sobie kilka pytań. Przede wszystkim ile kawy zużywacie dziennie, ile macie czasu na jej mielenie i jaki zakres finansowy Was interesuje. Ważne jest aby w wybranym modelu znajdowały się ceramiczne lub stalowe żarna, które zapewnią równy przemiał a dzięki trwałości materiałów posłużą przez wiele lat. Dodatkowo nie będą produkować zanadto pyłu kawowego (najmniejszych frakcji z przemiału ziarna) których nadmiar wpływa na gorycz naparu. Warto zakupić do domu młynek i kawę mielić tuż przed zaparzeniem. Ja na co dzień używam ręcznego młynka firmy Porlex. Posiada on regulację stopnia mielenia. Jestem w stanie na raz zmielić w nim ponad 40g kawy i dla mnie jest to ilość wystarczająca. Ponadto metalowa obudowa i fakt, że dostępne są do niego wymienne żarna sprawia iż zapewne jeśli kiedykolwiek go zmienię to tylko na elektryczną wersję.

Macie pytania? Jakiś temat interesuje Was bardziej albo macie dylemat w wyborze młynka? Dajcie znać, postaram się pomóc.

Czołem, jestem Aga. Na co dzień baristka w jednym z poznańskich barów kawowych. Zafascynowana tematyką cuppingów, sensoryką i obróbką kawy. Prywatnie równie wielka fanka fotografii i tatuażu. Staram się przedstawiać kawowy świat w sposób przystępny dla każdego kawopijcy.

Aga @Krukavvka

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.