Herbata parzona na zimno idealna na letnie upały

Pisałam już o cold brew coffee, czyli kawie parzonej na zimno. Teraz czas na zimną herbatę! Tak, ja wiem – wystarczy zaparzyć i zapomnieć o niej na jakąś godzinkę – zimna herbata gotowa;) Jednak nie o takiej herbacie będzie dzisiaj. Herbata parzona na zimno – cold brew to idealny wybór na letnie upały.

Zimna herbata, czyli dlaczego warto sięgnąć po cold brew?

Napar cold brew jest delikatniejszy, łagodniejszy w smaku, pozbawiony goryczy. Jeżeli lubisz lekkie, orzeźwiające smaki – to wybór dla Ciebie! Taka zimna herbata ma też mniej teiny, więc raczej nie jest to dobra opcja, jeżeli szukasz naturalnego pobudzenia… wtedy postaw na cold brew coffee, o której pisaliśmy tutaj (http://blog.cafeport.pl/jak-zrobic-cold-brew-czy-kupic-od-etno-cafe/).

Jaka herbata nadaje się na cold brew?

Do zimnego parzenia herbaty można użyć właściwie każdej herbaty – czarnej, zielonej, rooibos, owocowej, z dodatkami, lub bez, a nawet mieszanki ziół.

Jak zrobić cold brew – zimną herbatę, krok po kroku

Pamiętaj, że parząc herbatę na zimno trzeba wsypać więcej suszu, niż przy tradycyjnym zalewaniu gorącą wodą. A ile więcej? Tak naprawdę to już kwestia indywidualna. Eksperymentuj, aż znajdziesz idealną proporcję. Nasza sugestia – zacznij od dwóch łyżek stołowych suszu herbacianego na litr – półtora litra wody. Możesz użyć wody mineralnej prosto z butelki, przegotowanej wcześniej i wystudzonej wody, albo przefiltrowanej prosto z kranu.

Herbata powinna się ‘parzyć’ minimum dwie godziny, ale spokojnie możesz ją zostawić w lodówce na całą noc i rano delektować pysznym ice tea.

Wsyp herbatę do dzbanka z wodą, french pressa albo do specjalnej butelki do cold brew tea od Hario – a co! Można zaszaleć!

W czym zrobić cold brew?

Butelka do cold brew tea to świetne rozwiązanie nie tylko dla herbacianych geeków;)

Butelka do cold brew tea od Hario

Po prostu – Takie buteleczki to supersprawa – do butelki wsypujesz liście herbaty. Zalewasz zimną wodą. Zakładasz silikonową górę z filtrem. Po kilku godzinach w lodówce twoja cold brew herbata jest gotowa! Przelewasz do szklanki, dodajesz plasterek cytryny i lód (albo nic nie dodajesz!), jeszcze mała parasoleczka i już możesz się poczuć u siebie w bloku jak w najlepszym hotelu SPA 😉

Natychmiastowe orzeźwienie. Klarowny napój bez odrobiny liści.

A jeżeli nie chcesz inwestować w dodatkowe akcesoria, a w Twojej kuchni stoi french press – spokojnie możesz go wykorzystać. Być może w Twojej herbacie pojawią się drobinki suszu (niektóre french pressy mają dość spore oczka, które nie zatrzymują wszystkich fusów), ale tutaj rozwiązaniem jest wybór odpowiedniej sypanej herbaty. Weź taką dobrej jakości, której liście nie są połamane, a w opakowaniu nie ma zbyt wielu drobinek. To na pewno wpłynie pozytywnie na czystość naparu.

French press jest bardzo wygodny w swej prostocie – wsyp susz do dzbanka. Rano dociśnij tłoczek, który ujarzmi liście i nalej herbatę do ulubionej szklanki, czy termicznego kubka, jeżeli chcesz zabrać ją ze sobą.

Latem doceniamy zalety termicznych kubków, które nie tylko utrzymują kawę czy herbatę dłużej gorącą, ale też nie pozwalają zimnym napojom ogrzewać się zbyt szybko. Ot, jeden kubek, a dwie możliwości. Tak podpowiadam, bo może kurzy się u Ciebie w szafce elegancki Contigo (kubek termiczny Contigo), a szkoda, bo można z niego skorzystać także latem 😉

Jak jeszcze można zaparzyć cold brew tea? My próbowaliśmy ostatnio w zaparzaczu kulce:

Zaparzacz kula do herbaty

Sprawdzone. Działa! 🙂 warto wybrać większą kulkę niż do kubka, czy filiżanki. Taka duża sprawdzi się znakomicie nawet w dzbanku, więc przygotujesz od razu ice tea na cały dzień, albo na wizytę gości. Zaskocz ich i podaj po obiedzie zamiast soku, czy kawy orzeźwiającą herbatę w dzbanku.

Listek mięty i kostki lodu świetnie uzupełnią całość. Warto dodać odrobinę cytryny, ale pamiętaj, że ta herbata ma bardzo delikatny smak, który łatwo przytłumić dodatkami. W tym wypadku – mniej znaczy więcej! 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.