Dzika kawa

Jak mówił Jan Brzechwa: „Dzik jest dziki, dzik jest zły” … a czy kawa dzika też jest zła?

Określenie ‘kawa dzika’ (wild coffee, forest coffee) odnosi się do ziaren pozyskanych z kawowców rosnących dziko, czyli w ich naturalnym otoczeniu, bez ingerencji człowieka.

Dzikie kawowce spotkać można głównie w Etiopii. Liczba gatunków kawy występujących na tych terenach jest ogromna – naukowcy szacują, że w Etiopii istnieje ponad 3000 rodzajów (=podgatunków) kawy Arabica. W porównaniu, w całej Ameryce środkowej i południowej występuje jedynie około 15 do 20 rodzajów kawy. Tajemnicą różnorodności etiopskich gatunków kawy jest to, że rośliny rosnące dziko wzrastają w bezpośrednim sąsiedztwie innych gatunków – powstają w ten sposób specyficzne nuty smakowe, tak charakterystyczne dla ziaren kawy pochodzących z tamtych regionów.

Kawowce rosną tu na zalesionych, ciemnozielonych płaskowyżach. Plantatorzy od pokoleń uprawiają kawę w lasach, w których panuje chłodny klimat wysokogórski. Rośliny mają czas, aby powoli dojrzeć i równie powoli rozwinąć intensywny i słodki kwiatowy aromat kawy. Żyzne podłoże, czyste i łagodne powietrze wysokogórskie tworzą idealne środowisko dla tego rodzaju upraw. Różnorodne gatunki roślin i zwierząt, które żyją na tym obszarze, w naturalny sposób nawożą glebę oraz stanowią najlepszą (bo naturalną) ochronę przed szkodnikami, dzięki czemu plantatorzy nie muszą korzystać z chemicznych nawozów i pestycydów. Zbiera się ręcznie tylko te owoce, które nie zostały zjedzone przez dzikie zwierzęta.

Nie dziwi więc fakt, że pozyskiwanie dzikiej kawy jest niezwykle czasochłonne i kosztowne. Kawy dzikie są naturalnie droższe od tych konwencjonalnych, jednak jest to cena, którą warto zapłacić za jakość, którą w zamian otrzymujemy.

W naszym sklepie też znajdziesz kawę dziką. Szukaj poniższego znaczka przy opisie kawy,

kawa dzika

albo wybierając kawę na stronie cafeport.pl zastosuj filtr: Najlepsze cechy=> kawa dziko rosnąca.

Polecamy najlepsze kawy ziarniste z niemieckiej palarni Coffee Cirlce – arabika zbierana w dzikich lasach Etiopii:

coffee circle

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.